Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

W jaki sposób zorganizować obóz?

Co to znaczy “dobry obóz”? Czy dobry biwak, to taki, na którym była świetna atmosfera, czy ten, który był po mistrzowsku spożytkowany czasowo (przykładowo na prowadzenie zajęć)? A może dobry obóz, to ten, na który pojechało wielu skautów? A czy w takim wypadku obóz, na którym było 8 osób jest lichy? Wszyscy znamy zasady dobrej zbiórki.


Czy biwak kieruje się tymi samymi zasadami? Czy przyszykowanie dobrego obozu znaczy mozolną pracę dla jego realizatorów? Zależy od tego, jak znaczną ma się wprawę w przygotowywaniu obozów, rajdów, itd. Po pierwsze szykując plan zajęć zostaw sobie określone zapasy czasowe - to przyzwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego między zajęciami oraz dużo wolności wieczorem i w nocy. Nie potrzeba będzie gonić materiału. Po drugie coś, czego nie można uplanować - nastrój. Po udanym biwaku niezwykle dużo osób akcentuje, że na biwaku panowała ogromnie przyjemna atmosfera, iż nie było spięć a także scysji. Można naturalnie spróbować kreować atmosferę, ale nikt nie zagwarantuje rezultatu.
dowiedz się więcej
Author: Sammy Zimmermanns
Source: http://www.flickr.com
To wszystko zależy od doboru kadry oraz uczestników. Oraz od wolnej woli dogadania się w niektórych kwestiach. I od różnych malutkich rzeczy, które wydają się całkiem niedostrzegalne, a jednak. Tak jak na przykład nasz wspólny obiad. Co można uczynić, aby dać sobie szansę na zrobienie dobrego biwaku? Takiego, na jakim wszystkim jest ze sobą dobrze, gdzie wszyscy czują się nieźle, gdzie jest czas na poważne zajęcia a także czas na trochę szaleństwa. Z całą pewnością należy solidnie rozważyć co to ma być. Czy biwak czysto stajniaiskra.pl:integracyjny, czy właściwie kursy szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych odmian w "czystej" odsłonie nie wyjdzie najlepiej. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy umęczeni ciągłymi zabawami, tańcami jak też rozmowami, a z warsztatów szkoleniowych - wyczerpani, a może nawet znużeni.


Sztuka polega na tym, żeby odpowiednio dobrać proporcje. Przegięcie w jedną ze stron powoduje zniechęcenie części członków gromady. Trochę się pobawmy, ale nie zmarnujmy razem spędzonego czasu. Ważki jest dobry rynsztunek (śpiwory 4F - odwiedź nas). Gdy na biwak jedziemy bicyklem, także odzież rowerowa 4F.