Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Składniki umundurowania – różniące się między sobą mundury oraz części wyposażenia

Na terenie zarówno państw świata, jak i naszego kraju obecne są różniące się między sobą formacje militarne i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że używają mundurów. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie członków tych grup od reszty obywateli. Jakie są cechy specyficzne rozmaitych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?


Author: Arcadiuš
Source: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest bez wątpienia wojsko. Trudno tutaj jednak mówić o jednym wzorze munduru. Poszczególne typy wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najpowszechniej rozpoznawane uchodzą wojska lotnicze, których umundurowanie ma charakterystyczny stalowy kolor. Tym, co pozwala mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem wojsk lotniczych jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru.

Myślisz, że wspomniane informacje są godne uwagi? Super, więc z pewnością szczegóły tu yerba mate zestaw prezentowy opublikowane również Cię zaciekawią.

To symbol polskich lotników.


Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają też mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych służb mundurowych jest znajdująca się na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Wojskowi do części wyposażenia mundurowego zaliczają przeróżne typy czapek - . Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą nosić wojskowi.
harcerz
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Podobne czapki stosowane są przez policjantów oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Ogromne znaczenie w umundurowaniu mają też buty.

Formacją mającą prawo do noszenia munduru o nieco odmiennym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski jest inny dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódnica, chłopcy oczywiście zakładają spodnie. Mundury harcerskie mają stalowo - zielony kolor. Cechą wyróżniającą są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów prezentuje się inaczej w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach mundurowych zaczęły służyć również kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, aby coś miało ulec zmianie.