Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Koń w rehabilitacji posiada zbawienny wpływ na najmłodszych. Sprawź jakie zalety daje tego typu terapia

Konie to wyjątkowe zwierzęta. Poza tym, iż możemy na nich podróżować, są w stanie także pomagać w terapii, która umożliwia przełamywanie lęków. Hipoterapia daje wielkie możliwości rehabilitacyjne. W jakich sytuacjach jest jednak polecana i co daje? Hipoterapia służy temu, żeby przywrócić osobie biorącej udział w zajęciach zdrowie oraz sprawność fizyczną i umysłową. Z pomocą zajęć z tym zwierzęciem jest to możliwe.


koń
Source: morguefile.com
To rehabilitacja lecznicza, musi być w związku z tym robiona przez wyszkolonego terapeutę na zlecenie lekarza. Opiekun dziecka jak i instruktor nie mogą indywidualnie zadecydować o tym, czy podjąć terapię. Siłaterapeutyczna konia tkwi w sposobie poruszania się, jego charakterze i podejściu do ludzi. Jeżdżenie na grzbiecie konia jest ciągłym ćwiczeniem równowagi. Sposób w jaki się rusza aktywizuje poszczególne partie mięśni jeźdźca. Ruchy ciała człowieka, który jedzie na stąpającym wolno koniu są dość podobne do zachowania ciała idącego człowieka. Jak więc dziecko posiada trudności z utrzymaniem równowagi, jadąc na koniu może poczuć, w jaki sposób zachowuje się ciało idącego człowieka. To są powody, dla których ważna jest hipoterapia - .

W ten sposób próbuje uczyć się chodzić, w ogóle tego nie czyniąc. Bywa jednak tak, iż nim dziecko usiądzie na jego grzbiet, może minąć parę tygodni. Strach przed nieznanym na początku jest bardzo silna, dlatego nasza pociecha najpierw się powinna oswoić ze zwierzęciem. Koń posiada trochę wyższą temperzuć okiemKońrę ciała niż człowiek. Siedzenie na koniu, tym bardziej bez siodła, zapewnia efekt gorącego masażu nóg oraz miednicy. Daje to wielką ulgę ludziom cierpiącym na spastyczne porażenie nóg.


Takiemu rozluźnieniu sprzyja rytmiczne kołysanie w relaksującym stępie czy odpowiednie ułożenie nóg pacjenta. Przy tym koń przywraca dobrą symetrię mięśniową kręgosłupa. Tego typu spokojne oraz rytmiczne kołysanie napina oraz rozluźnia różne mięśnie prawej i lewej części ciała. Koń jest w stanie zastąpić materac oraz inne różne sprzęty do rehabilitacji, jak piłkę czy wałek do podciągania. Dla najmłodszych tak naprawdę bardziej ciekawe jest schylanie się do ucha zwierzęcia, kontakt z żyjącym stworzeniem. Ten ciągły ruch i to, że koń - polecany sklep dla jeźdźców - nie jest tak całkiem przewidywalny, powoduje, że dziecko jest bardziej zmotywowane. Taki kontakt naucza też opiekuńczości, a do tego stanowczości i refleksu.