Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Zwierzę z Azji

Dla miłośników czworonogów, tych, którzy po prostu pragną posiadać włochatego kumpla, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi idealny wybór. Ten ogromny czworonóg będzie strażnikiem domu, towarzyszem zabaw i wiernym przyjacielem. nietypowe cechy rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to wiekowa, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez tybetańskich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.
wczesne informacje o rasie można znaleźć w zapiskach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego wieku naszej ery. Niektórzy historycy zauważają jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych ludziom. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX wieku w Anglii za sprawą królowej Wiktorii. W dzisiejszych czasach nadal stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niespotykanie rozlicznymi względami.Tibetan mastiff na trawie
Author: lgrvv
Source: http://www.flickr.com
O gamie zalet mastifa mówi wielość jego chińskich określeń oznaczających: pies obronny, szlachetny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł domu i nie dopuści obcych na swój teren używając zarówno swojej znacznej siły fizycznej, ciężaru, jak i głośnego głosu (ciekawy artykuł). Według tybetańskich mitów mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały typowe podpalane kropki nad powiekami, które umożliwiają mu obserwację w ciemności. zwierzaki te cieszą się też świetną sprawnością i niezawodnym refleksem. Wytrzymałość i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie fantastycznym kompanem długich spacerów, dlatego też idealne są dla osób lubiących aktywny relaks. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla powinna więc zagwarantować mu dużą otwartą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą prostą do tresury. Tresura nie stanowi problemu, przy zdolnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla (http://www.aquablendpolska.com/katalog/separator-gnojowicy-tri-rod,441.html) zatem jest bardzo uproszczona (polecam hodowlę mata ratha). zwierzę ulega autorytetowi swojego właściciela i z chęcią nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na duży stadny instynkt mastif tybetański jest świetnym towarzyszem i obrońcą dzieciaków. Wraz z umiejętnościami obrońcy cechuje go przyjazne usposobienie. Nie zawiedzie się zatem ten, kto lubi spędzać czas z psim kumplem. Psy tej azjatyckiej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, trzeba jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a i zyskowna,przedstawiciele tej rasy są bowiem obsypywane nagrodami na międzynarodowych zawodach psów.