Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Jakim sposobem powstała archeologia lotnicza?

Jako licealista pasjonowałem się naukami historycznymi. Dzisiaj również tak jest, choć mam obecnie dużo mniej wolnych chwil na zajmowanie się swoim hobby. Jednak, jak tylko ukazują się malutkie notatki o archeologii w telewizji, staram się być z nowinkami historycznymi na bieżąco. Regularnie także wertuję strony tematyczne.


Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Author: energylabsbr
Source: http://www.flickr.com
Biorąc pod uwagę ciągłą budowę sieci dróg w naszym kraju a także innych ogromnych przedsięwzięć, prowadzi się sporą ilość nadzorów archeologicznych, wymaganych ustawą. Nic więc dziwnego, że często o niecodziennych znaleziskach z dziedziny historii antycznej będą media głosić.

Wielką rolę w penetrowaniu historia mają zaawansowane zdjęcia z góry - Przeminęły już epoki, gdy badacz starożytności - dość romantycznie - po uzupełnieniu właściwych wiadomości, troszkę jak we mgle poszukiwał zabytków. Znaczną rolę (poza doświadczeniem badacza) pełniła odrobina fartu, nie bez znaczenia były również skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dziś badacz rozporządza bardzo zaawansowanymi instrumentami, wspierającymi badania.

Począwszy od niewielkich detektorów metali, aż po aparaty niezwykle zaawansowane, jak dla przykładu dorn i samoloty wykorzystywane do robienia zdjęć z góry. Takie fotografie są bardzo przydatne, albowiem z góry widać zwyczajnie więcej. W wielu kazusach zdjęcia z góry to najwłaściwsze wyjście. Tak jest na przykład w przypadku archeologii morskiej. Przedmioty które pragniemy odnaleźć zwykle trudno jest inaczej odnaleźć na morzu. W podobny sposób sprawa się wygląda na twardym gruncie. Archeolog w balon ma możliwość obserwować obszar analiz i dzięki swojemu doświadczeniu rozeznać niezbadane stanowiska archeologiczne.

Wielka Wojna spowodowała masowe wykorzystanie aeroplanu do zadań zwiadowczych. W armii rzecz jasna przy fotografowaniu zatrudnieni byli również naukowcy. I choć filmowanie filmowanie wesel z powietrza miały w tamtym czasie całkowicie inne zadania, w ten sposób zaistniała archeologia lotnicza. By przeczytać więcej, popatrz: wspomnieć, iż już w 1917 r. odnaleziono za pomocą zdjęć z góry antyczną Samarę. Jest to miasto, którego szczątków inną metodą nie można by było znaleźć, gdyż na jego położenie pokazywały oznaki widoczne jeno z z góry, przykładowo różne odcienie murawy, czy także delikatne różnice w uformowaniu terenu. Następnym przykładem użyteczności zdjęć z góry może być poszukiwanie wraków statków, których inną metodą niejednokrotnie nie udało by się odszukać.