Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Sprzęt wspinaczkowy

Większa część interwencji służb ratowniczych dotyczy złego przygotowania amatorów wspinaczki w górach do wymagających warunków terenowych. Nieprzystosowanie jest o tyle rażące, że ludzie wędrujący po górach nierzadko nie znają nawet numeru telefonu do służb ratowniczych. Był to jeden z najważniejszych powodów, dla którego na terenie kraju zaczął działać numer telefonu 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, w szczególności w w zimie czy wczesną wiosną, gdy nie stopniał jeszcze cały śnieg. Doświadczeni miłośnicy wspinaczki za każdym razem sprawdzają prognozę pogody oraz obecne warunki pogodowe panujące na miejscu, kontrolują także ostrzeżenia dotyczące lawin, ale przede wszystkim posiadają konieczną dla takich warunków odzież.

wspinaczka górska
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
W co być ubranym w górskie tereny? W wędrówkach po górach najistotniejsze są buty – w sklepach sportowych nierzadko widzi się tzw. obuwie trekkingowe, czyli dostosowane właśnie do warunków górskiej wędrówki. Buty tego rodzaju są utwardzane za kostką, są wyprodukowane z odpornego materiału który pozwala stopom oddychać, ale w pierwszej kolejności mają twardą podeszwę której nie przebije żaden kamień. Ważnym wyposażeniem jest również przystosowana kurtka z warstwą przeciwwietrzną, takie ubrania są jednak drogie więc w okolicach górskich często widuje się polary (produkty znanych producentów - ). Stanowią one dobrą izolację termiczną i ochraniają w ograniczonym zakresie przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze warto się zaopatrzyć również w odpowiednią mapę i kompas oraz naładować telefon komórkowy by w niebezpiecznej sytuacji wezwać odpowiednie służby.Gdzie kupować rzeczy na wycieczkę? Wszelkie akcesoria do wspinaczki i spacerów po górskich terenach można nabyć w specjalnych sklepach sportowych.

Żeby odnaleźć nadzwyczajne zagadnienia w internecie, to najpierw kliknij w odnośnik znajdujący się tutaj i przejdź dalej (https://optitaxi.pl/dla-firm/) - zapewne nie będziesz żałować.

W tego rodzaju sklepach można znaleźć szeroki wybór ubrań z goretexu, polaru i pozostałych zbliżonych materiałów, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych potrzebnych akcesoriów. W tego rodzaju sklepach łatwo znaleźć towary znanych producentów, takich jak przykładowo znany na całym świecie Mammut (sprzęt do wspinaczki - zobacz więcej). Oprócz ubrań, ten producent trudni się produkowaniem sprzętu używanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy wykrywacze lawin. Ceny akcesoriów są bardzo różnorodne, wystarczy jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym podczas wędrówek po górach.