Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Jarosławiec - plan na udane wakacje nad morzem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa mieszcząca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko leży między dwoma znanymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.


zajrzyj koniecznie
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
W związku z tym, że Jarosławiec znajduje się na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niezwykle czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma również sporych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do 2008 r. plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i przeważały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednak prace które miały na celu poszerzenie i zabezpieczenie (blokady w skuterze 4t) plaży, a także zwieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu na pewno zainteresuje znaczne prawdopodobieństwo znalezienia tutaj pięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z między innymi sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Czarującą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości sięgającej do dwudziestu metrów, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach znajduje się wiele punktów widokowych, z których rozciąga się bajeczna panorama wybrzeża morskiego. Ogromną popularnością cieszą się też przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej ciekawy punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu uroku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu występuje również mała przystań, z której w niedługie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Wielobarwne kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także zakupić świeżo wyłowioną rybę.


Znaczną atrakcją Jarosławca jest park wodny umiejscowiony przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od morza. Kompleks mieści się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny - czytaj w tym temacie. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km biegnąca przez poligon wojskowy, na którym wielokrotnie mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się też dwa przepiękne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.