Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Jastarnia - doskonały plan na urlop 2014

Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski mieszczący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Podstawowymi walorami Juraty są śliczne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i dobre warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Czaru tej miejscowości dodają bardzo ładne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz wspaniała kompozycja błękitnego morza, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Jastarnia - domki letniskowe
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
W Jastarni jest bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Na pewno należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zgromadzono zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i pagaje. Wykonywane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest również Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikatowy sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg okrętów. Zwolennicy tematów wojennych zapewne ochoczo wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe: „Saragossa", "Sokół", "Sabała", i "Sęp". Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową. Specjalnej uwagi warte są również: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni położony jest na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej.więcej w treści (https://eccoholiday.com/dojazd-wlasny/chorwacja/istria/)Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki - czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.Jedna z części Jastarni - Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Leży ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz 9 wspaniałych witraży. Uwagę przyciągają też trzy obrazy: Chrystus nauczający z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Corocznie w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św.

Zgłąb bardziej tę sprawę i zobacz treść. Są tam analogiczne artykuły, więc zapewne znajdziesz dla siebie coś zajmującego!

Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uważane było za raczej szpanerski kurort, gdyż do tutejszych komfortowych i drogich willi, domów letniskowych i pensjonatów przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko ponownie odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni podczas sezonu letniego przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego niełatwo jest zarezerwować miejsce noclegowe, z tego powodu trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta - noclegi w Jastarnii.

morze Bałtyckie
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
Fanów czynnego wypoczynku z pewnością zainteresuje fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez nazywanych Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Sporą popularnością cieszą się też loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ażeby lepiej poznać tą niezwykle śliczną okolicę, trzeba skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, ażeby uwzględnić wszystkie tutejsze plusy.