Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Najlepszy sprzęt w góry

Jeśli naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka także przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć dobrze dopasowany sprzęt, który zapewni nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wyjazdów. Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Ostatnio, zdecydowanie zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To nie pogoda i trudność szlaku są przyczynami tragedii. To ludzka głupota.Polskie góry
Source: http://www.tatry.info/
Bo jak w inny sposób określić wybieranie się w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają żadnej przyczepności na skale. Albo, co zwykle zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy w takiej sytuacji jeden mokry kamień i wypadek gotowy. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie upadek w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie mając pojęcia jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które idą na spacer do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i trzymać łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Gdy twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy porządnie.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować odpowiednio sprzęt. Dobrze jest na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy także poczytać opinie w sieci. Nie jest trudno trafić na takie strony, wystarczy jedynie frgórski (więcej na stronie)lep górski Wrocław" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy planujemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu nie będą odpowiednie.

Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu.

Przypadł Ci do gustu ów artykuł? Zatem zapewne masz chęć przeglądnąć coś jeszcze. Jeśli tak, to kliknij w ten link i idź do źródła. Powodzenia!

Tak naprawdę, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać dodatkowej pary. Jeśli te, które mamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin także w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Być może do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.


Author: Maciej Lewczuk