Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych.Przeciętna wysokość tatrzańskich szczytów to około dwa tysiące trzysta metrów, rozciągłość łańcucha w linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, z kolei szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce z miłą chęcią wybierane na odpoczynek dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty
Author: Samuel Kimlicka
Source: http://www.flickr.com
Tatry całkowicie podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoczków oraz wyjścia olbrzymich dolin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, obrastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają zbytnio spadziste zbocza, aby zdołały tam utrzymać się lodowce (tutaj). Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich wgłębieniach. Najcudowniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano piękne schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych taterników. By móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, należy wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.Ze względu na wprowadzenie zupełnej ochrony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać jedynie na piechotę lub na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj fantastycznie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i oferuje niezapomniane panoramy na góry. Ogromną atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu mieści się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Warto też zdobyć Giewont, którego również roztacza się wspaniała panorama Tatr. Trzeba wspomnieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (kontynuuj).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Bajecznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz aktualne atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie turystów. Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej stworzone na szkle.

Zaciekawił Cię ten tekst? Cieszymy się. Pewnie zapragniesz również przeglądnąć nowe zajmujące informacje? Wystarczy tylko kliknąć na łącze do źródła (www.horyzont.net.pl/wyjazdy-incentive/) i gotowe.

Na cmentarzu znajduje się sporo zabytkowych nagrobków, pośród których parę upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską trzeba przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wykonana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół świętej Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się fantastyczna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego trzeba udać się w sierpniu, gdy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty (zobacz buty turystyczne) „kierpce” i kamizelki z owczych skór.


Author: k.s.