Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Jantar - i sekret Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa która leży w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, gdyż leży ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, każdego roku odbywa się tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był bardzo dobrze rozwiniętą i bogatą osadą z barami i noclegowniami dla turystów. Obecnie wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z szerokimi, piaszczystymi plażami. Są one schludne, bezpieczne i odpowiednio przyszykowane zarazem dla rozluźniającego, jak i aktywnego wypoczynku.

Gdyż Jantar słynie z bursztynu nie wyłącznie w naszym kraju, ale i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te organizowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są rozmaitego typu gry, zabawy a także występy gwiazd. Fani bursztynów zapewne będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym uzbierano unikalne wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz starodawne fotografie. Można tutaj też zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Ciekawych doznań i wiadomości może dostarczyć także spotkanie z rybakiem, który przekaże fascynujące historie związane z morzem, a także wyjaśni specyfikę swojego zawodu. Można także nabyć od niego świeżo wyłowione, morskie ryby.

Słynną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska - więcej w tym temacie, gdzie można ujrzeć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obyczajami i pomysłami na zabawę. Należy również posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie zrobione pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar znajduje się na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki zapewniającej multum ciekawych wrażeń. Podczas pobytu w Jantarze na pewno ciekawa będzie także wizyta w Mini Zoo gdzie mieszkają strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie znajduje się atrakcyjna wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu też kupić miód z miejscowej pasieki. Popularnością cieszą się również tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na pozytywny mikroklimat i szansy wykorzystania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma możliwość stać się w najbliższej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

*** Kompletną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Jantarze można odnaleźć w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki: - Jantar pokoje gościnne - noclegi Jantar - wakacje (santorini wakacje 2021 Ecco Holiday) 2014