Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Czy opłaca się nauczyć się niepopularnych języków obcych?

Po upadku komuny w polskim krajobrazie wiele się zmieniło. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było nieciekawie i pustu: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko uczelnie państwowe, na które szli nieliczni, podobnie było z nauką języków obcych: każdy musiał uczyć się języka rosyjskiego. Dzisiaj na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Stwarza to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…
nauka w bibliotece
Author: University of the Fraser Valley
Source: http://www.flickr.com
Chociażby taki język mandżurski. Pomocy naukowych: książek i słowników do nauki języka mandżurskiego nie uświadczysz w znanej sieci sklepów, nie dostaniesz tak łatwo kursu na płytach, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc komu potrzebny taki trud? Normalnie otworzyliśmy się na świat, możemy jeździć wszędzie, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z także uczyć się innych ciekawych, lecz dość ciekawych języków.
Weźmy pod uwagę taki język mongolski. Prezentuje się znajomo, tak, wiemy, gdzie jest kraj, lecz zagłębiając się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to strasznie interesująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (ciekawy język mandżurski) nie jest prosta, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, jednakże jeśli tylko się bardzo chce, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich pomocy naukowych.


Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Łatwiej jest za to z niezbyt prostymi językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (rozmawiaj po norwesku) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych akcesoriów.

Sprawdź kolejny interesujący artykuł, aby poznać więcej szczegółów na fascynujący Cię temat. Zapraszamy i życzymy wciągającej lektury!

Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto przemyśleć, czy opłaca się bardziej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy trudnego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.