Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Pokochaj czytanie

Popularna mądrość mówi nam, iż nauka to potęgi klucz i nie można się z tym nie zgodzić. Jak jednak zdobywamy ową wiedzę? Za sprawą książek przede wszystkim, które kształtują, przekazują informacje, rozwijają rozum, pokazują wartości w życiu. Dobrze jest dbać o samorozwój czytając jak najwięcej. Myślę, że nie potrzeba nakłaniać do tego ludzi, którzy rozumieją jakie to ważne, jednak pragnę przekonać, choć jednego sceptyka.


Author: HONDA
Klasyczny „nieczytelnik” sądzi, że w książkach nie znajdzie nic interesującego. Zwyczajowe myślenie w takiej sytuacji to przekonanie, iż szkoda tracić dzień na czytanie. Kolejnym argumentem jest opinia, iż literatura to teoria, natomiast najważniejsza jest praktyka. Wreszcie trzeci argument bazuje na przekonaniu, że na pewno się wszystkich książek nie przeczyta, dlatego lepiej nie tracić na to czasu i wysiłku. Jestem w stanie wymienić jeszcze całe mnóstwo kolejnych argumentów jakim jest na przykład koszt zakupu książki, czas czy trudność w zdobyciu pozycji na której nam zależy, ale nie będziemy tutaj mnożyć przykładów, gdyż nie dojdziemy do meritum sprawy.

Warto zacząć od zakwestionowania pierwszego argumentu: szkoda czasu na książki. Ustosunkowując się do tej opinii zawsze staram się dowiedzieć, więc na co dana osoba przeznacza ten cenny czas. Padają odpowiedzi, że na obowiązki, uczenie się, potomstwo, małżonka, oglądanie seriali, sen i tak dalej. W porządku, wszystkie te kwestie są istotne, lecz czytania jako takiego nie powinniśmy odbierać jako stratę czasu! To jest główny punkt od którego trzeba rozpocząć rozmowę. To tak jakbyśmy uważali, że szkoda nam czasu na oddychanie. Czytanie to nasza ludzka zdolność, żadne zwierzę tego nie potrafi, tak samo jest z mową, powinniśmy to wykorzystywać, żeby być bardziej wartościowymi ludźmi.

Następna opinia: praktyka, nie teoria. Jakby jedno i drugie się wykluczało. A nie od dziś wiadomo, że nie ma praktyki bez teorii. Jak interesujesz się motoryzacją i chciałbyś być mechanikiem to, oprócz uczenia się w warsztacie, co robisz dodatkowo? Tak, czytasz nowe książki o samochodach, jak również książki poradnikowe o samochodach i motocyklach i bierzesz z nich niezbędną wiedzę.

Trzeci argument jest najbardziej rozczulający: i tak się wszystkich książek nie przeczyta. Ale przecież nikt nie rozkazuje ci byś zaglądał do każdej książki, nawet tej która cię nie interesuje. Jeśli przebywasz nad Bałtykiem i wchodzisz do wody to musisz zaraz popłynąć do Szwecji? Nie ciekawe sprawdź tą witrynę https://www.www.domki-letniskowe.pl/, oczywiście. Tak samo jest z czytaniem, nie musisz stać się nagle mędrcem z długą brodą i pokaźną biblioteką, czytaj to, co leży w kręgu twoich zainteresowań, nawet mogą to być najprostsze historie.