Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Czy jest możliwość, że e-booki wyprą tradycyjne książki ale przy tym podwyższą poziom czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet takiej formy książki do których wiodącą jest niski koszt produkcji.
książki tradycyjne i elektroniczne
Author: ActuaLitté
Source: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się redagować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Entuzjaści lektur biją na alarm zauważając, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytelnictwa. Nieistotne czy to beletrystyka, literatura naukowa, czy komiksy. Każdy znajdzie coś dla siebie, a na tej stronie przykłady - e-komiksy.czytnik e-booków Kobo
Author: Maria Elena
Source: http://www.flickr.com
Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe też czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Dodatkową korzyścią czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, czy też przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie drukowanej i elektronicznej wersji książki (wydawnictwo purana) staje się już normą. Plany na następne lata zakładają znaczny wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, również naukowych. Już dostępne są takie jak tutaj - przykład.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, można schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.