Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Składamy ekwipunek na wycieczkę wysokogórską

Planując zimowe wyjście w góry wysokie trzeba przede wszystkim być odpowiednio przeszkolonym w zakresie posługiwania się oprzyrządowaniem, zagrożeń lawinowych, asekuracji i techniki zimowej wspinaczki. Bez odpowiedniego przyuczenia oraz doświadczenia możemy wyruszać sami na takie wyprawy. Trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, przewodnika lub kursu szkoleniowego.

wspinaczka
Author: sunriseOdyssey
Source: http://www.flickr.com
Jeśli posiadamy stosowne przygotowanie, to jest to tożsame z wiedzą na temat odpowiedniego ekwipunku. Dla osób, które dopiero szykują się do tego typu ekskursji wyszczególnimy kilka kluczowych elementów oprzyrządowania jakie prócz oprzyrządowania podstawowego musimy mieć i co najistotniejsze - potrafić się nim posługiwać: buty wysokogórskie stosowne na warunki zimowe z możliwością bezpiecznego dopięcia raków, przed eskapadą buty powinny być stosownie przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta, czekan - właściwie dobrany do typu pokonywanych trudności a także wzrostu trampa, kask wspinaczkowy - dopasowany oraz umożliwiający ubranie czapki, rękawiczki - nieprzemakalne, ciepłe, a równocześnie umożliwiające dogodny uchwyt czekana oraz obsługiwanie się ekwipunkiem asekuracyjnym bez konieczności ich zdejmowania (na przykład dwuwarstwowe), zestaw sprzętu asekuracyjnego - taśmy, karabinki, uprząż, przyrząd do asekuracji jak też rzecz jasna lina (więcej dowiesz się na tej stronie) (zdolność posługiwania się tym oprzyrządowaniem wymaga praktyki, samo szkolenie nie wystarcza) - przetestuj.

Ubranie oprócz zapewnienia komfortu cieplnego musi też spełniać dodatkowe role (fason kurtki zapewniający wygodne poruszanie się taxi warszawa w uprzęży i dostęp do kieszeni, nogawki spodni oraz ochraniacze dobrane do łydki itd.), odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, balsamy gwarantujące ochronę przed silnym oddziaływaniem niskiej temperatury, słońca a także wiatru, Druga para rękawiczek - nieodzownie. Dobrze jest mieć z sobą ogrzewacze chemiczne do dłoni a także stóp ( na wszelki wypadek) i duże śpiwory puchowe.kask
Author: Multi Communications Sp. z o.o.
Source: Multi Communications Sp. z o.o.
Szykując ekwipunek na ekskursję trzeba bardzo dobrze zaznajomić się z warunkami, jakie mogą wystąpić na trasie, tak by dopasować go optymalnie. Ogół oprzyrządowania pozyskamy w dobrym sklepie z artykułami turystycznymi (np. w The North Face sklep).