Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Roztocze - bajeczne tereny na rodzinny wypoczynek

Roztocze to rejon położony na pograniczu Polski i Ukrainy i charakteryzujący się niezwykle urozmaiconą rzeźbą terenu. Świetnie współgrają tu ze sobą niestrome wzniesienia, bajkowe parowy i jary, malownicze rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród pięknego pejzażu rewelacyjnie prezentują się zabytki będące pamiątką po mieszkających tu niegdyś przedstawicielach przeróżnych kultur.


zobacz domki do latniskowe w Bieszczadach
Author: Jacek Becela
Source: http://www.flickr.com
Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Ze względu na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo tereny występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – słynnego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec - w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu.

Kliknij zamieszczony tutaj (https://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,o-nas.html) odnośnik prowadzący do podobnego studium - ono bez wątpliwości również będzie dla Ciebie emocjonujące!

W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz sporo unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to też miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku krzyżówki tarpana z koniem domowym. Amatorzy malowniczych krajobrazów powinni udać się na Bukowa Górę, skąd roztacza się przepiękny krajobraz złożony z różnokolorowych pasów pól uprawnych.

Wyjątkowo atrakcyjnym i urokliwym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca dziś Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie atrakcyjne w czerwcu, gdy odbywają się w nim różnorodnego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze leżące na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.

Interesująca informacja? Jeżeli tak sądzisz, ponadto sprawdź ten odnośnik - odnajdziesz znacznie więcej w ofercie (https://www.coraltravel.pl/Bu%C5%82garia/Burgas/hotel/PARK_HOTEL_CONTINENTAL/12614/40-4767-24FF.html), która dotyczy rozpatrywanej tutaj problematyki.

W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia zrobiono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany wszystkim z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się ładnym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nieprzerwanie brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Trzeba wspomnieć,że w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw. „Piekiełku” występuje bardzo dużo wspaniałych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega malowniczy szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można całkowicie poznać wdzięk okolicy.

Sporą atrakcją przyrodniczą jest też rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z czarującymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest również Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.


Piwosze powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do największych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście trzeba zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Miłośnicy wypraw po Polsce z pewnością zainteresują się ofertą wakacji w Bieszczadach - szerzej na ten temat.