Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/marincountybirding.com/includes/menu.inc).

Mierzenie wysokości oglądalności programów telewizyjnych – jak to działa?

Często mówi się o tym, że pewien program TV zdobył nowy rekord oglądalności, albo że stacja usuwa serial z anteny z powodu niskiej oglądalności. Ale jak właściwie wygląda taki pomiar i czy jest on miarodajny. Odpowiedź na te pytania zawiera w sobie telemetria – stosunkowo nowa specjalizacja telekomunikacji, która intensywnie rozwija się ostatnimi czasy zarówno w kraju, jak i za granicą.
telewizor
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com
Badania telemetryczne opierają się na liczącej około 2000 osób grupie ankietowanych, które posiadają w domu urządzenia nazywane telemetrami. Wyglądają one jak małe samochodowe radio, jednakże posiadają różne funkcje, które umożliwiają badaczom zrobienie precyzyjnych zestawień zbiorów informacji poruszających temat aktualnie popularnych telewizyjnych programów. W ciągu nocy informacje uzyskane z telemetru są przekazywane do grupy analityków zajmujących się ich przeanalizowaniem i w ten sposób powstają pełne statystyki oglądalności. Trzeba zaznaczyć, że choć telemetria to dziedzina, która się dopiero rozwija, odgrywa ona wyjątkowo dużą rolę na rynku telewizji. Dyrektorowie poszczególnych stacji kierują się analizami telemetrycznymi przy podejmowaniu istotnych decyzji.

Czy jakiś TV program zostanie na antenie lub zostanie usunięty, czy pora jego nadawania zostanie zmieniona – wszystkie te kwestie są bezpośrednio zależne od badaczy telemetrycznych i badanej grupy. Jeżeli chodzi o samą grupę respondentów, jest ona dobierana na podstawie danych z GUS i zawiera takie rodzaje gospodarstw domowych, które jako całość stanowią przegląd społeczeństwa w państwie. Dzięki temu można stworzyć obraz przeciętnego użytkownika telewizji. Oczywiście system ten jest atakowany za zbyt małą liczbę ankietowanych osób. Krytycy zwracają również uwagę na taką kwestię, że respondenci mogą zachowywać się nienaturalnie, wiedząc o byciu obserwowanym.
telewizor
Author: tripleigrek
Source: http://www.flickr.com
W obecnych czasach najpoważniejsze wyzwanie dla telemetrii stanowi internet. Ludzie coraz częściej zamiast włączać telewizor, oglądają ulubiony program TV w sieci.

Zainteresowały Cię wątki zawarte w tym poście? Czujesz jednakże braki? Więc namawiamy do następnej witryny - naciśnij tu sala weselna jabłonna i przeloguj się tam.

W Polsce mówi się o rozpoczęciu badania poziomu oglądalności poszczególnych programów TV w sieci, jednak jest to dopiero szkic pomysłu. W Stanach Zjednoczonych jednakże opcja ta sprawdza się już od kilku lat i przynosi dobre efekty.