Strona dla pasjonatów przyrody, a przede wszystkim ptaków!

To prawda, że odkąd wynaleziono higieniczne żwirki dla kotów, to dużo uległo zmianie w dziedzinie higieny tych czworonogów. Żwirki są niezbędne w codziennej toalecie kotów, powodują, że ani zwierzak, ani człowiek nie ma problemów z tą dziedziną. Istnieją różne typy żwirków, w zależności od właściciela używany jest silikonowy, drewniany lub bentonitowy. Czy wiesz, czym różnią się ich typy żwrików i jaki dobrze jest wybrać?

rudy kot
Author: Juha Pätilä
Source: http://www.flickr.com
Jako pierwszy omówiony zostanie żwirek bentonitowy. Bentonit jest to substancja naturalna, której najważniejsza zaletą jest dosyć duża zdolność do gromadzenia płynów. Przy tym, co istotne wchłania także zapachy. Zasada działania tego rodzaju żwirku jest dosyć prosta, ponieważ wiąże on koci mocz tworząc proste do sprzątnięcia bryłki. Dzięki temu sprzątanie kuwety jest niesamowicie proste.Wyrzucać należy jedynie pozlepiane bryłki, reszta żwirku jest w kuwecie. Natomiast “grubsze” odchody zasypane przez kota nie śmierdzą, bo żwirek zatrzymuje brzydkie zapachy. Kolejnym typem jest żwirek drewniany. Takie żwirki mogą mieć formę mniejszych albo grubszych trocin albo drewnianych granulek. Istotną zaletą tego produktu jest możliwość wyrzucenia prosto do toalety i nie obawiania się, że rury się zapchają. Docenią go z pewnością właściciele zwierząt, którzy mają kuwetę w łazience, nieopodal muszli. Żwirki tego typu dodatkowo mają naturalny, żywiczny zapach, dobrze pochłaniają zapachy, w związku z tym nie musimy znosić nieprzyjemnych doznań zapachowych.

Jeszcze jeden typ żwirku godny zarekomendowania to żwirek silikonowy. Ten żwirek produkowany jest z krzemionki. Wygląda, oraz działa całkiem inaczej aniżeli wspomniane wyżej odmiany. Takie żwirki składają się z niewielkich, ale twardych kuleczek, które nie zbrylają się, ani nie rozpadają się. Zamiast tego, za sprawą porowatej faktury wchłaniają mocz do środka. W efekcie na co dzień z kuwety musimy jedynie wyrzucać kał, gdyż mocz zostaje wchłonięty przez granulat i nie jego zapach nie est wyczuwalny. Raz na jakiś czas, raz w miesiącu, albo i częściej wyrzucamy całą zawartość kuwety na czystą. Znakiem, iż trzeba to zrobić jest zmiana koloru granulatu z koloru przezroczystego na żółtawy.

Nagrania