Strona dla pasjonatów przyrody, a przede wszystkim ptaków!

Przygoda, ach przygoda! Nadchodzi lato, a wraz z nim czas letnich wyjazdów. Nie wszystkim odpowiada spędzanie następnego urlopu nad hotelowym basenem. Dla takich ludzi świetną alternatywą może być na przykład wybranie się na biwak nad jezioro, albo w odległy zakątek gór. Można też wybrać się za granicę, po prostu przed siebie. Gdy mamy ochotę na to by urlop spędzić aktywnie i ciekawie zaplanujmy tego typu przygodę.


Planujemy biwak

Jeziora Mazurskie
Author: Saskia van de Nieuwenhof
Source: http://www.flickr.com/
Wcale nie musimy dokonywać mnóstwa rezerwacji noclegów, układać drobiazgowego planu zwiedzania i trzymać się go co do sekundy. Wystarczy plecak na plecach, otwarty umysł i pogoda ducha. Dziś sprzęt turystyczny (więcej tu) jest lekki, zajmuje niewiele miejsca i dużo łatwiej, dzięki temu wędrować. Nie musimy targać ze sobą dużego namiotu z metalowym stelażem, można kupić niewielki, ważący naprawdę mało i wygodny namiot typu igloo. Zmiany zaszły także, gdy idzie o plecaki turystyczne. Nie mają już metalowych stelaży i szorstkich parcianych szelek obcierających ramiona po trzydziestu minutach. Mamy możliwość by teraz znaleźć plecak idealnie dopasowany do ciała z odpowiednio regulowanymi szelkami i pasami biodrowym i piersiowym, które pomagają w najlepszym rozłożeniu obciążenia. Dzięki takim rozwiązaniom nawet duży plecak jest wygodny. Dla zaciekawionych: blog.

Tak samo kuchnia turystyczna - w obecnych czasach to już nie duża i ciężka butla z gazem i łomoczący zestaw menażek. Możemy kupić niewielkie i lekkie butle, a menażki możemy zastąpić lekkimi i składanymi naczyniami turystycznymi robionymi z lekkich tworzyw sztucznych. Także aluminiowe sztućce i kubki można zastąpić lżejszymi wygodniejszymi w transporcie. Zobacz dalej: jakie sandały do trekkingu?.


Rośnie rynek sprzętu turystycznego

Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz lżejszego i zabierającego mniej miejsca sprzętu turystycznego. Postęp technologii pozwala na wytwarzanie kurtek mieszczących się w kieszeni, albo leciutkich i niewiarygodnie ciepłych śpiworów. Oczywiście im wyższej jakości i mniej ważący sprzęt, tym więcej trzeba za niego zapłacić, lecz są to rzeczy, które dobrze użytkowane będą służyć nam przez długie lata.

Warto udać się do specjalistycznego sklepu i zapoznać z ofertą. Dziś wakacje pod namiotem nie wiążą się już z koniecznością noszenia ogromnych ładunków.

Nagrania